tatlısından acısına ÇİKOLATA

çikolatanın bilinen bilinmeyen tüm yönleri, tatları ve bizzat kendisi

çikolata: 1. Kakaodan yapılan ve bazen içine şeker, süt, fıstık, fındık katılan yiyecek:§ (kaynak: TDK)

| ing: chocolate | almanca: schokolade | fransızca: chocolat | italyanca: cioccolato | ispanyolca: chocolate | isveçce: choklad

Ağu

8

Türkiye 3,1 Milyar Dolarlık Şeker ve Çikolata Tüketiyor

Yazar: Chocolate Men | Facebook'ta paylaş

Türkiye’de son yıllarda yüzde 10’luk büyüme yakalayan şekerleme ve çikolata pazarı, 3,1 milyar dolarlık ciroya ulaştı. Özellikle bayramlarda satışlarını beşe katlayan markalar, cironun önemli bir bölümünü de bu dönemlerde gerçekleştiriyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında ortalama kişi başı tüketim 1 kilogramı bulurken, yıllık tüketim de 2 kilogram seviyesinde gerçekleşiyor. Türkiye’de şeker ve çikolata pazarını değerlendiren Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Zekeriya Mete, Türkiye’de gelir düzeyi ile orantılı olarak Marmara Bölgesi’nde daha çok çikolata satın alındığını söyledi.

Mete, doğuya gittikçe ikram edilen ve hediye amaçlı satın alınan ürün portföyünün şekere kaydığını belirterek, “Çikolatanın yaklaşık yüzde 45’i Marmara Bölgesi’nde tüketiliyor. Marmara’daki paketli ürün tüketiminin de diğer bölgelere göre daha yüksek olduğu gözleniyor. Pazarın önümüzdeki dönemde Türkiye’de büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Tüketim, bayramlarda en üst seviyeye ulaşıyor.

Toplam tüketimin üçte biri Ramazan ve Kurban bayramlarında yapılıyor.” dedi. Sektörde ihracatın önemli ölçüde arttığını kaydeden Mete, 2012 yılında sektördeki ihracat hedefinin 2,5 milyar dolar olduğunu, başlıca ihraç ülkelerinin, Avrupa Birliği ile Kuzey Afrika ülkeleri, Rusya, Suudi Arabistan, ABD, Türk cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Uzakdoğu olduğunu söyledi. Endüstriyel üretime geçişin tarihinin çok eski olmadığını ifade eden Mete, “Bugün çikolatanın beşiği kabul edilen Belçika ve Avusturya’ya çikolata ihraç eder hale geldik.” diye konuştu. Gelişmiş ülkelerde yüzde 2 büyüyen çikolata pazarının, Türkiye’de yüzde 10 büyüdüğü iddia ediliyor. En büyük çikolata tüketen ülkeleri ise şöyle sıralanıyor; Belçika, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Fransa.

www.sarsana.com

Yoruma kapalı.