tatlısından acısına ÇÌKOLATA

çikolatanın bilinen bilinmeyen tüm yönleri, tatları ve bizzat kendisi

çikolata: 1. Kakaodan yapılan ve bazen içine Şeker, süt, fıstık, fındık katılan yiyecek:§ (kaynak: TDK)

| ing: chocolate | almanca: schokolade | fransızca: chocolat | italyanca: cioccolato | ispanyolca: chocolate | isveçce: choklad

Kas

1

Çikolatadan Yapılan Elbiseler Paris’te Görücüye Çıktı

yazar: provakatir | kategori: ÇİKOLATA, ÇİKOLATA ve KADIN, ÇİKOLATA VE MODA, HABER

Her yıl olduğu gibi bu yılda yine tutkunu olduğumuz çikolatayı mankenlerin üzerinde elbise şeklinde görmek, tüm çikolata sevenlerin beğenisini toplamaya yetti. Fransa’nın başkenti Paris’te çikolatadan yapılan elbiseler ile defile yapıldı. Defilede, etnik izler taşıyan tasarımlar dikkat çekti. Mankenleri en çok zorlandığı durum ise çikolatanın kısa sürede Devamı »»

Eki

31

Barry Callebaut Eskişehir’de Çikolata Fabrikası Kuruyor.

yazar: provakatir | kategori: ÇİKOLATA, HABER

Yüksek kaliteli kakao ve çikolata ürünleri üreticisi Barry Callebaut, Eskişehir’de 12 milyon euro’luk yatırımla bir çikolata ve kokolin fabrikası kuracağını açıkladı. Yeni tesis, Türkiye çikolata pazarının büyüme potansiyelini değerlendirmek ve bölge pazarındaki fırsatlardan yararlanmak üzere bir temel teşkil edecek.

Yatırım toplamı yaklaşık 15 milyon İsviçre Frangı (12 milyon euro/16 milyon USD) olan yeni fabrikanın ilk etapta kapasitesi 15.000 ton Devamı »»

Eki

30

Çikolata İle Çalışan Motosiklet

yazar: provakatir | kategori: ÇİKOLATA, GENEL, HABER

Buda mı oldu dedirtecek bir ilk gerçekleşti. İTÜ Enerji Enstitüsü’nde çikolata ile çalışan motosiklet üretildi. Metro’nun yeni reklam filminde de gösterilecek olan motosiklet “Enerji Geliyorum Demez” sloganı ile tüketicilerle buluşuyor.

İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Altuğ Şişman, 10 bilim adamının 6 ay boyunca çalıştığını belirterek, “Metro’daki şeker ve yağ molekülleri, Devamı »»

Eki

12

Ne Kadar Çikolata, O Kadar Nobel

yazar: provakatir | kategori: ÇİKOLATA, GENEL, HABER

Amerikan “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre çikolatanın insan zekası üzerinde büyük etkisi olduğu iddia edildi. ABD’li bilim adamı Franz Messerli, ilginç bir tespitte bulundu. Messerli, bir ülkede kişi başına çikolata tüketimi ile Nobel ödülü kazananların sayısının doğru orantılı olduğunu söyledi.

Bir ülkede çikolata tüketimi ne kadar çoksa, o ülkede Nobel ödülü kazanma ihtimalinin o kadar çok olduğu belirlendi. Devamı »»

Eyl

5

Şokellaya Rakip Haşhaşella

yazar: provakatir | kategori: HABER, Reklam

Afyonkarahisar’da haşhaştan gıda maddeleri üreten bir firma, ekmeğe sürülebilir haşhaş kreması üretti. İçinde hiçbir katkı maddesi, renklendirici, doğayla özdeş aroma ve Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) barındırmayan ve ‘Haşhaşella’ adı verilen krem, haşhaştan üretiliyor.

Yenilebilir haşhaş tohumu ve haşhaş ezmesi ve haşhaş yağı üretimi ve satışı yapan Aşpa Ticaret Müdürü Ahmet Aşgın, ürün yelpazesini Devamı »»